ASTRA Multicultural, ediția a VI-a

Comunitate  |  Eveniment gastronomic  |  În jurul Sibiului

Data și ora:
Gazdă:

Strada Pădurea Dumbrava 16-20, Sibiu, Romania
Organizator:

Despre

Respiră cultură! 😊
ASTRA Multicultural, ediția a VI-a, îți aduce ateliere interactive, muzică și dansuri, meșteșuguri tradiționale și un maraton gastronomic🍲😋 cât cuprinde Dumbrava minunată a Sibiului! Participă comunități de croați, turco-tătari, sași, ucraineni, lipoveni, rromi, maghiari și români. Alături de ei vin peste 100 de artiști și muzicieni, ansambluri de dansuri 💃🕺, cântece populare și fanfare din toate zările României!
Ne distrăm, învățăm tradiții, mâncăm bine și respectăm multiculturalitatea!

📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului
🗓️Data: 8-11 iulie 2021
⏰Interval orar: 08.00 - 22.00
Hai și tu! ✌️


PROGRAM

 | CREATIVITATE LA ŞCOALA MULTIETNICĂ –11 iulie 2021 | 10.00-18.00
Ateliere educaţionale şi trasee tematice pe Calea Minorităţilor Etnice;
📍Locație: Etno Tehno Parc; Şcoala din Ticera

 | TÂRGUL MEŞTEŞUGARILOR DIN COMUNITĂŢI MULTIETNICE-  9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului; Aleea Pivelor

 | MARATONUL GASTRONOMIC MULTIETNIC - 9–11 iulie 2021 | orele14.00 pânăla epuizarea porţiilor
VINERI, 9 iulie 2021->
📍Locație:  | Târgul de ţară
SÂMBĂTĂ–DUMINICĂ,10-11 iulie 2021 ->📍Locații: Târgul de ţară; Complex arhitectural, Călineşti-Berbeşti, Maramureş, Gospodăria- atelier de olari, Corund, Harghita; Zona morilor de vânt, Gospodăria de pescari, Mahmudia, Tulcea; Gospodăria săsească de viticultori, Şeica Mică, Sibiu; Zona de reconstituire a locuirii la corturi

| FESTIVALUL DE FILM DOCUMENTAR MULTIETNIC: 9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Pavilionul Muzeal Multicultural, Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita
Filme:   
| Mila 23.Leagănul lipovenilor | Zăbala.Confluenţe interetnice | Dobra. Ultimul piuar
           
 | ©Centrul de Cultură al Judeţului Covasna: Rotarul | Vărarii | Cărbunarii
             | Confecționarea şindrilei | Cioplitul în lemn| Împletitul coşurilor şi legatul măturilor în       Belin Vale | Stupăritul | Ciobănitul | Fierăritul | Turtă dulce | Morăritul | Fiertul pălincii de prune | Coacerea pâinii
📍Locație:Complexul de industrii hidraulice, Rebrişoara,Bistriţa-Năsăud
Filme: Dobra. Ultimul piuar


 | FESTIVALUL DE MUZICĂ ŞI DANSURI TRADIȚIONALE MULTIETNICE: 9–11 iulie 2021 | orele 11.00-18.00

VINERI, 9 IULIE 2021
 | Târgul de țară,orele 11.00-17.00
 | 11.00-11.30; 
                       Pavilionul Muzeal Multicultural – Târgul de țară
                       Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
 | 11.30-12.00
                       Grupul vocal Almăşanul, Alma, Sibiu 
                       Solişti: Luminița Dejan, Iulia Lăpădat, Ilarie Lăpădat
 | 12.00-12.30
                      Grupul de Muzică Tradiţională Românească „Juniiˮal Şcolii Populare de Arte şi                            Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor instructor Cosmin Verde
 | 12.30-14.00
                      Şcoala Populară de Arte şi Meserii Ilie Micu, Sibiu, profesor instructor Alina Pinca
 | 14.00-15.00
                      Muzică populară interpretată de Carmen Daniela Popa
 | 15.30- 16.00
                      Ansamblul de dansuri populare Cetate Slimnic, Slimnic, Sibiu
| 16.00-16.30
                      Ansamblul de Dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
| 16.30-17.00
                     Grup vocal Tezaur Slimnicean, Slimnic, Sibiu

| Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 13.00-14.00
| 13.00-14.00
                     Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
                     Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea

 | SÂMBĂTĂ,10 IULIE 2021
  | Târgul de țară,orele 11.00-17.00
 | 11.00-12.00
                      Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora
                     (Zorile Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin Orchestra de copii a Uniunii                                 Croaților din România
 | 12.00-12.30
                     Taraful din Băbiciu, Olt
 | 12.30-13.00
                     Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaş, Timiş
 | 13.00-13.30
                     Ansamblul Folcloric Comorile Arpaşului, Arpaşu de Jos, Sibiu
  | 13.30-14.00
                    Grupul Folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor instructor Izabela Tomița
| 14.00-14.30
                   Ansamblul Purtata Secaşelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
| 14.30-15.00
                   Ansamblul Ieudeni am fost ş-om si, Ieud, Maramureş
| 15.00-15.30
                  Ansamblul Țarinaal Cupru Min, Abrud, Alba
| 15.30-16.00
                  Ansamblul Busuiocul din Sântana, Arad
 | 16.30-17.00
                  Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea

 | Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 12.00-15.00
 12.00-13.00
                   Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita – Amfiteatru Aleea Pivelor
                   Ansamblul Hajdina, Luduş, Mureş
| 13.00-14.00
                   Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
                   Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
| 13.30-15.00
                   Cârciuma din Bătrâni, Prahova Taraful din Băbiciu, Olt
| 14.00-15.00
                  Zona morilor de vânt
                 Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
| 14.00-15.00
                 Gospodăria săsească de viticultori din Şeica Mică, Sibiu
                 Ansamblul de dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu

 DUMINICĂ, 11 IULIE 2021
 Târgul de țară, orele 12.00-18.00
 
| 12.00-12.30
                    Grupul de dansuri tradiționale evreieşti Hora, Bucureşti
| 12.30-13.00
                    Ansamblul Hajdina, Luduş, Mureş
| 13.30-14.00
                    Ansamblul Folcloric Comorile Arpaşului, Arpaşu de Jos, Sibiu
| 14.00-14.30
                   Ansamblul de dansuri greceşti Efthymos (Vesel) al Comunității Elene din Braşov
 | 14.30-15.00
                  Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
| 15.00-15.30
                  Ansamblul Purtata Secaşelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
| 15.30-16.00
                 Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
| 16.00-16.30
                 Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
                 Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
| 16.30-17.30
                 Ansamblul Armonijah, Asociația Elijah, Nou, Roşia, Sibiu
                 Ansamblul Veselijah, Asociația Elijah, Nou, Roşia, Sibiu
| 17.30-18.00
                Grupul Folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor instructor Izabela Tomița

Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 11.00-16.30

| 11.00-11.30
                   Gospodărie de pomicultor, Bălăneşti, Gorj 
                  Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora (Zorile                             Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin 
                 Orchestra de copii a Uniunii Croaților din România 
| 12.00-12.30
                 Cârciuma din Bătrâni, Prahova 
                 Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora (Zorile                                Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin 
                Orchestra de copii a Uniunii Croaților din România 
| 12.00-12.30
                Crângul din Apuseni Ansamblul Țarina al Cupru Min, Abrud, Alba 
| 13.30-14.30
                Complex arhitectural, Călineşti-Berbeşti, Maramureş 
                Ansamblul Ieudeni am fost ş-om si, Ieud, Maramureş 
| 14.30-15.00
                Gospodărie-atelier din Tilişca, Sibiu 
                Grupul de Muzică Tradiţională Românească „Juniiˮ al Şcolii Populare de Arte şi                             Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor instructor Cosmin Verde
 | 15.30-16.00
                 Gospodărie-atelier de dogari, Straja, Suceava 
                 Grupul de dansuri tradiționale evreieşti Hora, Bucureşti 
| 15.30-16.30
                 zona Morilor de vânt 
                Ansamblul de dansuri greceşti Efthymos (Vesel) al Comunității Elene din Braşov 


Fotografii