ASTRA Multicultural, ediția a VI-a
Comunitate
|
Eveniment gastronomic
|
În jurul Sibiului
Gazdă:
Organizator:
Data și ora:
Despre
Respiră cultură! 😊
ASTRA Multicultural, ediția a VI-a, îți aduce ateliere interactive, muzică și dansuri, meșteșuguri tradiționale și un maraton gastronomic🍲😋 cât cuprinde Dumbrava minunată a Sibiului! Participă comunități de croați, turco-tătari, sași, ucraineni, lipoveni, rromi, maghiari și români. Alături de ei vin peste 100 de artiști și muzicieni, ansambluri de dansuri 💃🕺, cântece populare și fanfare din toate zările României!
Ne distrăm, învățăm tradiții, mâncăm bine și respectăm multiculturalitatea!
📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului
🗓️Data: 8-11 iulie 2021
⏰Interval orar: 08.00 - 22.00
Hai și tu! ✌️
PROGRAM
| CREATIVITATE LA ŞCOALA MULTIETNICĂ –11 iulie 2021 | 10.00-18.00
Ateliere educaţionale şi trasee tematice pe Calea Minorităţilor Etnice;
📍Locație: Etno Tehno Parc; Şcoala din Ticera
| TÂRGUL MEŞTEŞUGARILOR DIN COMUNITĂŢI MULTIETNICE- 9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului; Aleea Pivelor
| MARATONUL GASTRONOMIC MULTIETNIC - 9–11 iulie 2021 | orele14.00 pânăla epuizarea porţiilor
VINERI, 9 iulie 2021->📍Locație: | Târgul de ţară
SÂMBĂTĂ–DUMINICĂ,10-11 iulie 2021 ->📍Locații: Târgul de ţară; Complex arhitectural, Călineşti-Berbeşti, Maramureş, Gospodăria- atelier de olari, Corund, Harghita; Zona morilor de vânt, Gospodăria de pescari, Mahmudia, Tulcea; Gospodăria săsească de viticultori, Şeica Mică, Sibiu; Zona de reconstituire a locuirii la corturi
| FESTIVALUL DE FILM DOCUMENTAR MULTIETNIC: 9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Pavilionul Muzeal Multicultural, Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita
Filme: | Mila 23.Leagănul lipovenilor | Zăbala.Confluenţe interetnice | Dobra. Ultimul piuar
| ©Centrul de Cultură al Judeţului Covasna: Rotarul | Vărarii | Cărbunarii
| Confecționarea şindrilei | Cioplitul în lemn| Împletitul coşurilor şi legatul măturilor în Belin Vale | Stupăritul | Ciobănitul | Fierăritul | Turtă dulce | Morăritul | Fiertul pălincii de prune | Coacerea pâinii
📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului
🗓️Data: 8-11 iulie 2021
⏰Interval orar: 08.00 - 22.00
Hai și tu! ✌️
PROGRAM
| CREATIVITATE LA ŞCOALA MULTIETNICĂ –11 iulie 2021 | 10.00-18.00
Ateliere educaţionale şi trasee tematice pe Calea Minorităţilor Etnice;
📍Locație: Etno Tehno Parc; Şcoala din Ticera
| TÂRGUL MEŞTEŞUGARILOR DIN COMUNITĂŢI MULTIETNICE- 9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului; Aleea Pivelor
| MARATONUL GASTRONOMIC MULTIETNIC - 9–11 iulie 2021 | orele14.00 pânăla epuizarea porţiilor
VINERI, 9 iulie 2021->📍Locație: | Târgul de ţară
SÂMBĂTĂ–DUMINICĂ,10-11 iulie 2021 ->📍Locații: Târgul de ţară; Complex arhitectural, Călineşti-Berbeşti, Maramureş, Gospodăria- atelier de olari, Corund, Harghita; Zona morilor de vânt, Gospodăria de pescari, Mahmudia, Tulcea; Gospodăria săsească de viticultori, Şeica Mică, Sibiu; Zona de reconstituire a locuirii la corturi
| FESTIVALUL DE FILM DOCUMENTAR MULTIETNIC: 9–11 iulie 2021 | orele 10.00-18.00
📍Locație: Pavilionul Muzeal Multicultural, Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita
Filme: | Mila 23.Leagănul lipovenilor | Zăbala.Confluenţe interetnice | Dobra. Ultimul piuar
| ©Centrul de Cultură al Judeţului Covasna: Rotarul | Vărarii | Cărbunarii
| Confecționarea şindrilei | Cioplitul în lemn| Împletitul coşurilor şi legatul măturilor în Belin Vale | Stupăritul | Ciobănitul | Fierăritul | Turtă dulce | Morăritul | Fiertul pălincii de prune | Coacerea pâinii
📍Locație:Complexul de industrii hidraulice, Rebrişoara,Bistriţa-Năsăud
Filme: Dobra. Ultimul piuar
| FESTIVALUL DE MUZICĂ ŞI DANSURI TRADIȚIONALE MULTIETNICE: 9–11 iulie 2021 | orele 11.00-18.00
VINERI, 9 IULIE 2021
| Târgul de țară,orele 11.00-17.00
Filme: Dobra. Ultimul piuar
| FESTIVALUL DE MUZICĂ ŞI DANSURI TRADIȚIONALE MULTIETNICE: 9–11 iulie 2021 | orele 11.00-18.00
VINERI, 9 IULIE 2021
| Târgul de țară,orele 11.00-17.00
| 11.00-11.30;
Pavilionul Muzeal Multicultural – Târgul de țară
Pavilionul Muzeal Multicultural – Târgul de țară
Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
| 11.30-12.00
Grupul vocal Almăşanul, Alma, Sibiu
Solişti: Luminița Dejan, Iulia Lăpădat, Ilarie Lăpădat
Grupul vocal Almăşanul, Alma, Sibiu
Solişti: Luminița Dejan, Iulia Lăpădat, Ilarie Lăpădat
| 12.00-12.30
Grupul de Muzică Tradiţională Românească „Juniiˮal Şcolii Populare de Arte şi Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor instructor Cosmin Verde
| 12.30-14.00
Şcoala Populară de Arte şi Meserii Ilie Micu, Sibiu, profesor instructor Alina Pinca
Grupul de Muzică Tradiţională Românească „Juniiˮal Şcolii Populare de Arte şi Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor instructor Cosmin Verde
| 12.30-14.00
Şcoala Populară de Arte şi Meserii Ilie Micu, Sibiu, profesor instructor Alina Pinca
| 14.00-15.00
Muzică populară interpretată de Carmen Daniela Popa
| 15.30- 16.00
Ansamblul de dansuri populare Cetate Slimnic, Slimnic, Sibiu
| 16.00-16.30
Ansamblul de Dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
| 16.30-17.00
Grup vocal Tezaur Slimnicean, Slimnic, Sibiu
| Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 13.00-14.00
| 13.00-14.00
Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
| 15.30- 16.00
Ansamblul de dansuri populare Cetate Slimnic, Slimnic, Sibiu
| 16.00-16.30
Ansamblul de Dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
| 16.30-17.00
Grup vocal Tezaur Slimnicean, Slimnic, Sibiu
| Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 13.00-14.00
| 13.00-14.00
Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
| SÂMBĂTĂ,10 IULIE 2021
| Târgul de țară,orele 11.00-17.00
| 11.00-12.00
Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora
(Zorile Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin Orchestra de copii a Uniunii Croaților din România
| 12.00-12.30
Taraful din Băbiciu, Olt
| 12.30-13.00
Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaş, Timiş
| 13.00-13.30
Ansamblul Folcloric Comorile Arpaşului, Arpaşu de Jos, Sibiu
| 13.30-14.00
Grupul Folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor instructor Izabela Tomița
| 14.00-14.30
Ansamblul Purtata Secaşelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
| 14.30-15.00
Ansamblul Ieudeni am fost ş-om si, Ieud, Maramureş
| 15.00-15.30
Ansamblul Țarinaal Cupru Min, Abrud, Alba
| 15.30-16.00
Ansamblul Busuiocul din Sântana, Arad
| 16.30-17.00
Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
Ansamblul Folcloric Comorile Arpaşului, Arpaşu de Jos, Sibiu
| 13.30-14.00
Grupul Folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor instructor Izabela Tomița
| 14.00-14.30
Ansamblul Purtata Secaşelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
| 14.30-15.00
Ansamblul Ieudeni am fost ş-om si, Ieud, Maramureş
| 15.00-15.30
Ansamblul Țarinaal Cupru Min, Abrud, Alba
| 15.30-16.00
Ansamblul Busuiocul din Sântana, Arad
| 16.30-17.00
Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
| Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 12.00-15.00
12.00-13.00
Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita – Amfiteatru Aleea Pivelor
Ansamblul Hajdina, Luduş, Mureş
| 13.00-14.00
Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
| 13.30-15.00
Cârciuma din Bătrâni, Prahova Taraful din Băbiciu, Olt
| 14.00-15.00
Zona morilor de vânt
Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
| 14.00-15.00
Gospodăria săsească de viticultori din Şeica Mică, Sibiu
Ansamblul de dansuri al Forumului Democrat al Germanilor, Sibiu
DUMINICĂ, 11 IULIE 2021
Târgul de țară, orele 12.00-18.00
| 12.00-12.30
Grupul de dansuri tradiționale evreieşti Hora, Bucureşti
| 12.30-13.00
Ansamblul Hajdina, Luduş, Mureş
| 13.30-14.00
Ansamblul Folcloric Comorile Arpaşului, Arpaşu de Jos, Sibiu
| 14.00-14.30
Ansamblul de dansuri greceşti Efthymos (Vesel) al Comunității Elene din Braşov
| 14.30-15.00
Ansamblul Rusalca (Nimfa), Mila 23, Tulcea
| 15.00-15.30
Ansamblul Purtata Secaşelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
| 15.30-16.00
Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
| 16.00-16.30
Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
| 16.30-17.30
Ansamblul Armonijah, Asociația Elijah, Nou, Roşia, Sibiu
Ansamblul Veselijah, Asociația Elijah, Nou, Roşia, Sibiu
| 17.30-18.00
Grupul Folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor instructor Izabela Tomița
Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, orele 11.00-16.30
| 11.00-11.30
Gospodărie de pomicultor, Bălăneşti, Gorj
Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora (Zorile Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin
Orchestra de copii a Uniunii Croaților din România
| 12.00-12.30
Cârciuma din Bătrâni, Prahova
Ansamblul de dansuri al Uniunii Croaţilor din România Karasevska Zora (Zorile Caraşoveneşti), Caraşova, Caraş Severin
Orchestra de copii a Uniunii Croaților din România
| 12.00-12.30
Crângul din Apuseni Ansamblul Țarina al Cupru Min, Abrud, Alba
| 13.30-14.30
Complex arhitectural, Călineşti-Berbeşti, Maramureş
Ansamblul Ieudeni am fost ş-om si, Ieud, Maramureş
| 14.30-15.00
Gospodărie-atelier din Tilişca, Sibiu
Grupul de Muzică Tradiţională Românească „Juniiˮ al Şcolii Populare de Arte şi Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor instructor Cosmin Verde
| 15.30-16.00
Gospodărie-atelier de dogari, Straja, Suceava
Grupul de dansuri tradiționale evreieşti Hora, Bucureşti
| 15.30-16.30
zona Morilor de vânt
Ansamblul de dansuri greceşti Efthymos (Vesel) al Comunității Elene din Braşov
Fotografii
Alte sugestii
20 Apr
Plantăm la Sibiu, jud. Sibiu
Comunitate
Începe la 07:30
|
Sibiu, Romania
20 Apr
Foraging: Drumeție pentru cules de ciuperci comestibile de primăvară
În jurul Sibiului
Începe la 10:00
|
Pădurea Parc Șopa, Șelimbăr, Romania
20 Apr
Drumeție în familie pe Dealul Fraga, cu gogoși
În jurul Sibiului
Începe la 10:00
|
557200 Rășinari, Romania