Târgul Creatorilor Populari

Comunitate  |  Târg

Când:
15 August 10:00 - 19 August 19:00
Bilete:
17 lei adulți; 3.5 lei elevi, studenți
Gazdă:

ASTRA National Museum Complex, Strada Pădurea Dumbrava 16-20, Sibiu 100302, Romania
Organizator:

Despre

Târgul Creatorilor Populari, ediția a XXXV-a

Muzeul ASTRA, instituție ale cărei acțiuni sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu, organizează în perioada 15-19 august 2018 Târgul Creatorilor Populari din România, ediția a XXXV-a. La acest eveniment vor fi prezenți peste 250 de meșteri populari din toate zonele etnografice ale țării, dar și din Republica Moldova. Cunoscut şi sub denumirea de ,,Târgul de Sfânta Maria”, Târgul Creatorilor Populari reuneşte încă din 1983 meşteri populari de diferite etnii şi din diverse zone etnografice ale ţării.

,, Și în acest an, evenimentul va sta sub semnul interactivității și asta pentru că ne dorim să încurajăm o simbioză între minunile pe care le crează meșterii populari, pe de o parte, și vizitatorii Muzeului. Meșterii populari se vor răspândi prin Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, unde vor susține ateliere interactive. Practic, <> devine locul unde cei care vin în vizită fac cunoștință cu produsele și poveștile autentice făurite în inima satului românesc. Vorbim despre oale, străchini, icoane, țesături, ii, cămăși populare, pălării, mobilier pictat și alte valori. Acest capitol al menținerii meșteșugurilor tradiționale în prim plan este unul dintre obiectivele pe care ni le propunem an de an. ”, a declarat Ciprian Ştefan, managerul general al Muzeului ASTRA.

11 membre ale șezătorii online Semne Cusute, coordonate de doamna arhitect Ioana Corduneanu, vor susține pe toată durata târgului ateliere demonstrative de tors, țesut, croit, cusut sau brodat ii și cămăși tradiționale la Gospodăria din Râșculița. De asemenea, începând de joi, 16 august, până duminică, 19 august, la Muzeul ASTRA vor avea loc workshopuri de dansuri populare organizate de Ansamblul Tudoritele din raionul Ungheni, Rep Moldova. În program mai sunt ateliere de teatru intearctiv
( Teatrul Mic din Sibiu ), workshopuri de dansuri săsești și spectacole de dansuri populare și de muzică populară la Târgul de țară în Muzeul în aer liber.

Proiectul se desfășoară în contextul Anului European al Patrimoniului Cultural (EYCH 2018)

Miercuri, 15 august 2018
Spectacole
12.00, Pricesne şi cântece religioase, Biserica din Bezded, Victoria Meitescu, Carmen Daniela Popa, Ionică Oltean

Ateliere
10.00-16.00, Şcoala în satul tradiţional, ateliere educaţionale: Secerătorul, Casa din Cisnădioara; Împletitorul de paie, Casa din Cisnădioara, Grădinarul, Grădina educaţională de la Sălişte; Drumul lânii, Gospodăria din Poiana Sibiului

Joi, 16 august 2018
Spectacole
11.00-13.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Marginea
11.00-13.00, Grupul de dansuri al Forumului Democrat German, Sibiu, Gospodăria din Hodac
15.00-17.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Straja

Ateliere
10.00-12.00, Confecţinat port popular cu Veturia Suciu din Cojocna, Cluj, Gospodăria din Râşculiţa
10.00-12.00, Confecţinat cruci de mână cu Constantin Manoli din Râmnicu Vâlcea, Gospodăria din Dragu-Brad
10.00-13.00, Fierarul satului – Nicolae Moţan din Sadu, Fierăria funcţională
10.00-14.00, Ţesătoarele – Rodica Ispas din Avrig şi Mihaela Gîţă din Sălişte, Gospodăria din Poiana Sibiului
11.00-13.00, Iconarul – Nicolae Munteanu din Cugir, Gospodăria din Săcel
11.00-13.00, Confecţionat jucării cu Bedo Zoltan din Odorheiu Secuiesc, Şcoala din Ticera
12.00-14.00, Confecţionat coşuri cu Lucreţia şi Martin Toma din Mălâncrav, Gospodăria din Poiana Perişani
15.00-17.00, Cioplit stâlpi de mormânt cu Mircea Hanea din Sibiu, Gospodăria din Berbeşti
10.00-13.00, Atelier de copt pâine, Târgul de ţară
10.00-13.00, Mâncare de front, Gospodăria din Dragu-Brad

10.00-16.00, Şcoala în satul tradiţional, ateliere educaţionale: Secerătorul, Casa din Cisnădioara; Împletitorul de paie, Casa din Cisnădioara, Grădinarul, Grădina educaţională de la Sălişte; Drumul lânii, Gospodăria din Poiana Sibiului

Vineri, 17 august 2018
Spectacole
11.00-13.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Straja
14.00-16.00, Grupul de dansuri al Forumului Democrat German, Sibiu, Gospodăria din Hodac
15.00-17.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Marginea
17.30-19.00, Purtata Avrigului, Codruţa Rodean, Răzvan Năstăsescu, Târgul de ţară
15.00-16.00, Teatru interactiv, Teatru Mic, Gospodăria din Dragu-Brad

Ateliere
10.00-12.00, Confecţionat port popular cu Veturia Suciu din Cojocna, Cluj, Gospodăria din Râşculiţa
15.00-17.00, Cioplit stâlpi de mormânt cu Mircea Hanea din Sibiu, Gospodăria din Berbeşti
10.00-12.00, Confecţinat cruci de mână cu Constantin Manoli din Râmnicu Vâlcea, Gospodăria din Dragu-Brad
11.00-13.00, Confecţionat jucării cu Bedo Zoltan din Odorheiu Secuiesc, Şcoala din Ticera
10.00-13.00, Fierarul satului – Nicolae Moţan din Sadu, Fierăria funcţională
11.00-13.00, Iconarul – Nicolae Munteanu din Cugir, Gospodăria din Săcel
15.00-17.00, Cioplitorul – Pavel Lupaşc din Nereju, Gospodăria din Nereju
12.00-14.00, Confecţionat coşuri cu Lucreţia şi Martin Toma din Mălâncrav, Gospodăria din Poiana Perişani
10.00-16.00, Ţesătoarele – Rodica Ispas din Avrig, Mihaela Gîţă din Sălişte şi Pălăguţa Hodor, Slătioara, Gospodăria din Poiana Sibiului şi Gospodăria din Săpânţa
10.00-12.00, Opincarul satului – Adrian Coman din Avrig, Gospodăria din Poiana Sibiului
10.00-13.00, Mâncare de front, Gospodăria din Dragu-Brad
10.00-16.00, Şcoala în satul tradiţional, ateliere educaţionale: Secerătorul, Casa din Cisnădioara; Împletitorul de paie, Casa din Cisnădioara, Grădinarul, Grădina educaţională de la Sălişte; Drumul lânii, Gospodăria din Poiana Sibiului

Sâmbătă, 18 august 2018
Spectacole
11.00-12.00, Meşterul olar, Teatru interactiv, Teatru Mic, Gospodăria din Oboga
11.00-13.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Marginea, Suceava
13.00-14.00, Teatru interactiv, Teatru Mic, Gospodăria din Tilişca
15.00-16.45, Doruri Sibiene, Tudor Florea, Victoria Meitescu, Ionela Stani, Iulia Banciu, Aurel Gita, Poiana Teiului
15.00-17.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Straja, Suceava
17.00-18.00, Ce te mână?... Ce te adună?, doine cu Maria Casandra Hauşi, Baia Mare, Biserica din Dretea

Ateliere
10.00-12.00, Confecţionat port popular cu Veturia Suciu din Cojocna, Cluj, Gospodăria din Râşculiţa
10.00-13.00, Fierarul satului – Nicolae Moţan din Sadu, Fierăria funcţională
10.00-16.00, Ţesătoarele – Rodica Ispas din Avrig, Mihaela Gîţă din Sălişte şi Pălăguţa Hodor, Slătioara, Gospodăria din Poiana Sibiului şi Gospodăria din Săpânţa
11.00-13.00, Cioplitorul – Pavel Lupaşc din Nereju, Gospodăria din Nereju
11.00-13.00, Confecţionat jucării cu Bedo Zoltan din Odorheiu Secuiesc, Şcoala din Ticera
12.00-14.00, Confecţionat coşuri cu Lucreţia şi Martin Toma din Mălâncrav, Gospodăria din Poiana Perişani
12.00-14.00, Opincarul satului – Adrian Coman din Avrig, Gospodăria din Poiana Sibiului
15.00-17.00, Cioplit stâlpi de mormânt cu Mircea Hanea din Sibiu, Gospodăria din Berbeşti
10.00-13.00, Mâncare de front, Gospodăria Tilişca
10.00-16.00, Şcoala în satul tradiţional, ateliere educaţionale: Secerătorul, Casa din Cisnădioara; Împletitorul de paie, Casa din Cisnădioara, Grădinarul, Grădina educaţională de la Sălişte; Drumul lânii, Gospodăria din Poiana Sibiului

Duminică, 19 august 2018
Spectacole
11.00-13.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Straja
11.00-12.00, Meşterul olar, Teatru interactiv, Teatru Mic, Gospodăria din Oboga
13.00-14.00, Hanul cu Bragă, Călin Han, Poiana Teiului
14.00-15.00, Teatru interactiv, Teatru Mic, Gospodăria din Horezu
15.00-17.00, Ansamblul Todiriţele, Ungheni, Republica Moldova, Maria Druguş, Gospodăria din Marginea

Ateliere
10.00-12.00, Ţesătoarea – Pălăguţa Hodor, Slătioara, Gospodăria din Săpânţa
10.00-12.00, Cioplitorul – Pavel Lupaşc din Nereju, Gospodăria din Nereju
10.00-13.00, Fierarul satului – Nicolae Moţan din Sadu, Fierăria funcţională
12.00-14.00, Opincarul satului – Adrian Coman din Avrig, Gospodăria din Poiana Sibiului
12.00-14.00, Confecţionat coşuri cu Lucreţia şi Martin Toma din Mălâncrav, Gospodăria din Poiana Perişani
10.00-13.00, Mâncare de front, Gospodăria din Horezu
10.00-16.00, Şcoala în satul tradiţional, ateliere educaţionale: Secerătorul, Casa din Cisnădioara; Împletitorul de paie, Casa din Cisnădioara, Grădinarul, Grădina educaţională de la Sălişte; Drumul lânii, Gospodăria din Poiana Sibiului

Proiectul se desfășoară în contextul Anului European al Patrimoniului Cultural (EYCH 2018)

Acţiunile Muzeului ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.

Fotografii